ماستیک الیافی نسوز


ماستیک الیافی بعنوان ماده نسوز سبک و عایق بوده و شامل ترکیبی از ژل پیوند دهنده غیر آلی، الیاف سرامیکی، چسب آلی، مواد پرکننده ، افزودنی و آب می باشد. وجود عامل اتصال دهنده قوی در این ماده موجب ایجاد پیوندی قوی و سخت ناشی از فرآیند گیرش در طی خشک شدن و حرارت دهی در دماهای بالاتر می گردد. عمدتا این مواد جهت پرکردن ترکها، درزها و تعمیر و بازسازی سریع نواحی آسیب دیده در لایه های نسوز استفاده شده و بدین ترتیب موجب جلوگیری از هدر رفت گرما و آسیب به سازه های مجاور می شود. این ماده قابلیت اعمال در حالتهای مختلف کاری از جمله حالتهای تعمیری سرد و گرم را دارد. حالت تعمیری گرم در حین کار محفظه حرارتی مورد نظر و بدون خاموشی انجام می شود.

ویژگی و مزایا:

ضمن داشتن دانسیته پایین، دارای ضریب هدایت حرارتی کم بوده و بدین ترتیب در جلوگیری از اتلاف حرارت بسیار موثر است.

بدلیل استفاده از اجزای الیافی دارای مقاومت به شوک حرارتی بالا و انقباض حرارتی کم می باشد.

حضور مقدار کمی از ترکیبات ناخالصی همچون اکسید آهن موجب مقاومت به اتمسفرهای خورنده (همچون مونوکسید کربن و غیره) در این مواد می گردد.

پیوند قوی ناشی از گیرش موجب افزایش سختی سطحی و مقاومت به سایش و خوردگی بیشتر در برابر هر گونه عامل محیطی گرم (گازهای داغ پرسرعت، شعله و غیره) می گردد.

کاربرد:

ماستیک الیافی درکوره ها و محفظه های حرارتی مورد استفاده در صنایع آهن و فولاد، فلزات غیرآهنی، پتروشیمی، سرامیک و عملیات حرارتی قابل استفاده است.

روش نصب:

این مواد توسط تزریق پمپی (اکستروژن، پنوماتیک، Caulking Gun) و یا ریختنی (Pouring) قابل استفاده و نصب می باشند.